Kuo daugiau triukšmo ir intensyvumo gyvenime, tuo tyla pasidaro vertingesnė. O dabar turbūt retas gyvena ramiai, todėl ramybė ir tyla tampa labai reikalinga.
Kuo gali būti naudinga tyla?
Visų pirma, tyloje galima rasti save. Kai yra laiko sustoti, atsiranda galimybė suprasti, kas man svarbu, ko aš noriu, ar siekiu to, kas man svarbu. O gal aš veikiu labiau iš inercijos ar laikinų impulsų? Tik su tylos pagalba galiu apmąstyti ir atsirinkti savo vertybes, suprasti savo gyvenimo prasmę. Svarbių dalykų apie save įsisąmoninimas padeda nurimti ir pajausti didesnį pasitenkinimą gyvenimu.
• Tyla gali padėti labiau įsiklausyti į save. Tyloje galima atrasti, kas vyksta mano mintyse, kūne, jausmuose. Sąmoningumas apie save labai svarbus norint gyventi visavertį gyvenimą.
• Tyla gali lemti kūrybiškumą. Tyla padeda susikaupti ir leidžia kilti įvairioms idėjoms.
• Tyla padeda susidėlioti mintis. Kai neigiami jausmai vyrauja kurį laiką ar patiriami neigiami stimulai iš aplinkos, atsitraukimas ir atsigręžimas į save gali padėti susidėlioti savo mintis, peržiūrėti savo reakcijas ir priimti sprendimus.
• Tyla gali būti nepatogi, todėl ją žmonės bando užpildyti įvairiais garsais ir užsiėmimais. Pavyzdžiui, pokalbiais, muzika, žmonėmis ir pan. Tačiau patyrinėti, kas vyksta su manimi tyloje, nebėgti nuo savęs gali būti labai naudinga. Juk negali susitvarkyti su tuo, ką ignoruoji ar ko nepripažįsti.
Meditacija – tai būdas pasikviesti tylą. Meditacija tyloje padeda suprasti, kaip veikia mūsų protas. Dažnai mūsų mintys kartojasi: mes turime tendenciją mąstyti apie save ir apie kitus tam tikromis temomis. Taip pat medituodami pastebime, kaip mūsų protas nori keliauti į praeitį arba svarstyti ateitį praleisdamas dabartį.
Šiuolaikiniame pasaulyje gausu nuolat besikeičiančios informacijos: įrašų, nuotraukų ir filmukų realioje bei virtualioje aplinkoje. Tylos, atrodo, nėra arba jos yra labai mažai. Išoriniai trukdžiai, kurių pilna aplinkui, atitraukia mus nuo savo vidaus, pojūčių ir to, kas vyksta kiekvieną akimirką. O pabuvimas tyloje su savimi padeda atrasti įvairių įžvalgų apie save ir savo gyvenimą.
Psichologė – psichoterapeutė Indrė Vaidelienė